Kiedy zdrowe jedzenie wychodzi bokiem

               

Jemy zdrowo i pamiętamy o pełnowartościowych produktach, a mimo to nadal nie udaje nam się schudnąć. Dlaczego? Przyczyn może być naprawdę wiele, jednak zawsze warto zacząć od sprawdzenia tej jednej, niewinnej, ale jakże kluczowej.

               

Nowicjusze, którzy przechodzą na zdrową stronę mocy popełniają zwykle bardzo niepozorny błąd: zapominają o umiarze. A przecież ,,zdrowo” nie znaczy ,,bez limitu”, więc nawet fit potrawy powinny być spożywane w ściśle określonych ilościach. Jak rozwiązać ten problem, by przejść na wyższy poziom wtajemniczenia?

           

Ostrożnie z owocami

Owoce to naturalny substytut słodyczy dostarczający wielu cennych witamin do organizmu. Nie wolno jednak zapominać, że te same pyszne i zdrowe owoce zawierają fruktozę, która w nadmiarze może prowadzić nawet do otyłości. Dlatego najlepiej sięgać po nie w pierwszej połowie dnia, kiedy mamy największe szanse na spalenie przyjętych kalorii. Warto uważać szczególnie na banany, winogrono oraz mango – w 100 g tych owoców kryje się od 60 do 95 kcal!

           

                  

Z awokado i kokosem lepiej na dystans

Nie da się zaprzeczyć, że awokado jest zdrowe – wpływa dobrze na nasze trawienie, poprawia pracę serca oraz kondycję włosów i skóry. Jest jednak jedno małe ,,ale”: średniej wielkości awokado to ok 30 gramów tłuszczu i aż 10 razy tyle kalorii. Nie należy więc spożywać w ciągu dnia ilości większej niż 1/3 owocu.

           

        

Wiórki kokosowe i olej kokosowy wyglądają niewinnie i naprawdę mogą być nam przyjaciółmi – pod warunkiem, że znamy przysłowie ,,Co za dużo, to niezdrowo”. Do całego posiłku w zupełności wystarczą 2 łyżeczki kokosu, bez względu na jego postać.

            

             

Dzienne zapotrzebowanie na kalorie

Ustalenie swojego indywidualnego zapotrzebowania na kalorie da nam rzetelną informację o tym, ile tak naprawdę powinniśmy jeść w ciągu dnia. Aby otrzymać wynik zgodny z prawdą, należy uwzględnić swoją wagę, wzrost, tryb życia, a także częstotliwość i intensywność podejmowanych aktywności. Wiedząc jaka ilość kalorii jest dla nas wystarczająca, będziemy mogli bardziej kontrolować ilości spożywanego jedzenia.

           

              

Umiar jest kluczem do sukcesu każdej diety. Nasz żołądek nie jest tak duży jak nam się wydaje i wcale nie potrzebuje kopiatych porcji oraz sytych dokładek. Im szybciej to pojmiemy, tym szybciej uda nam się uzyskać wymarzoną figurę.