Choroby, które przeszkadzają w schudnięciu

Rzadko kiedy potrafimy przyznać szczerze, że to my ponosimy odpowiedzialność za to, jak wygląda nasze ciało. Brak efektów odchudzania zwykliśmy zrzucać na okoliczności od nas niezależne, podczas gdy prawdziwymi przyczynami są zwykle lenistwo i niekonsekwencja. A co, jeśli nasze ciało naprawdę nie pozwala nam schudnąć?

 

Zdarza się, że wszystko robimy dobrze: treningi, dieta, regularne posiłki, kontrola nad apetytem – dajemy z siebie wszystko, ale waga nadal stoi w miejscu. Szukamy logicznego wytłumaczenia dla takiej niesprawiedliwości i nic racjonalnego nie przychodzi nam do głowy. A powinno!  – czas na wizytę u lekarza.

 

Endokrynolog – Tarczyca

Rzadko kiedy badamy funkcjonowanie naszej tarczycy, co jest zupełnie niezrozumiałe, ponieważ odpowiada ona za prawidłową pracę wielu narządów. Zaburzenie takie jak niedoczynność gruczołu tarczycy może powodować zachwianie metabolizmu i szybsze tycie.

CO ROBIĆ? Wystarczy poprzez badanie krwi dokonać pomiaru poziomu hormonów (TH, fT3, fT4), a następnie skonsultować je z lekarzem endokrynologiem. Jeśli ten wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, zaleci stosowne leczenie, które pomoże bez większych problemów zlikwidować problem wolnego chudnięcia.

 

 

Diabetolog – Cukrzyca Typu II

Bezpośrednią konsekwencją tego zaburzenia jest właśnie nadwaga. Cukrzyca to choroba, która wynika ze zbyt niskiego poziomu insuliny w organizmie. Źle działająca trzustka spowalnia proces przemiany materii i sprawia, że tyjemy o wiele szybciej niż zdrowa osoba.

CO ROBIĆ? Udać się do diabetologa, który zaproponuje terapię odpowiednimi lekami zmniejszającymi insulinooporność.

 

 

Ginekolog – Zespół policystycznych jajników

To schorzenie dotyczy wyłącznie kobiet i zwykle powoduje nadwagę lub nawet otyłość. Jeśli oprócz kłopotu ze schudnięciem któraś z pań zauważa u siebie także zwiększenie trądziku, łojotok, nadmierne owłosienie na ciele lub zaburzenia owulacyjne – powinna udać się do lekarza, ponieważ może być to oznaka patologii jajników.

CO ROBIĆ? Najlepiej skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który przeprowadzi konieczne badania oraz zaleci dalsze leczenie.

 

 

Nadwaga odporna na wszelkie tradycyjne metody, powinna zawsze wzbudzać naszą podejrzliwość. Jeśli mimo usilnych starań waga nie spada, oznacza to, że najwyższa pora zapukać do drzwi specjalisty.