Najpierw planowanie, później odchudzanie!

Od myślenia jeszcze nikt nie schudł – to prawda, ale żeby osiągnąć wymarzoną sylwetkę, głową ruszyć trzeba. Ćwiczenia wykonywane na łapu-capu, bez pomyślunku i bez szerszego kontekstu mają niską efektywność i szybko się nudzą. Jak więc planować, aby cieszyć się spektakularnymi wynikami?

 

Domeną współczesnego człowieka jest porywczość i niecierpliwość. Czekanie to dla nas zło konieczne, dlatego tak często chodzimy na skróty. Tym razem jednak to nie przejdzie – najwyższa pora zrobić to jak należy.

 

 

7 PRZYKAZAŃ PLANOWANIA:

  1. Zapisuj – szczegółową rozpiskę treningów można zrobić na kartce lub w komputerowym arkuszu. Kiedy coś zapiszemy – czarno na białym – czujemy się bardziej zobowiązani, żeby wypełnić plan.
  2. Planuj z kalendarzem – harmonogram ćwiczeń powinien być sporządzony z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Należy przy tym uwzględnić inne nasze zajęcia, tak aby nie okazało się, że zaplanowany trening koliduje z pracą lub wizytą u lekarza.
  3. Wyznacz cel – gdy wiemy do czego dążymy, o wiele łatwiej przychodzi nam realizacja naszych założeń. Trzeba jednak postawić na konkrety, ponieważ mgliste frazesy typu ,,schudnę 5 kg” lub ,,będę biegać” w rzeczywistości nie stanowią żadnej motywacji.
  4. Znajdź swoją dziedzinę – siłownia, basen, rower, zajęcia fitness – zaczynając swoją przygodę z aktywnością fizyczną należy kierować się wyłącznie własnymi preferencjami. Postawmy więc na ćwiczenia, które będą nam sprawiać przyjemność.
  5. Wybierz narzędzia – w zależności od tego jaką dyscyplinę sportową wybieramy, zadbajmy o to, aby nie powstrzymał nas brak koniecznego wyposażenia. I tak na przykład: jeśli biegamy – musimy mieć wygodne buty, jeśli wybieramy fitness – nie obędzie się bez maty treningowej i odpowiedniej ilości miejsca do ćwiczeń.
  6. Określ intensywność – a więc szybkość, ilość powtórzeń, ilość serii oraz długość przerw między ćwiczeniami.
  7. Podnoś sobie poprzeczkę – planowanie to także stawianie sobie wyzwań. Ważne jednak, by robić to rozsądnie i zawsze mierzyć siły na zamiary.

 

Dobry plan to połowa sukcesu, a rozpisywanie treningów to pierwszy i prawdopodobnie najważniejszy krok w drodze do wysokiej sprawności i szczupłej sylwetki. Powodzenia!