Kalistenika – funkcjonalny trening bez sprzętu

Koniec wymówek! Brak sprzętu nie stanowi już przeszkody w odbyciu efektywnego treningu. Wystarczy tylko ciężar własnego ciała (który – jak się dobrze składa – mamy zawsze ze sobą) oraz odrobina dobrych chęci.

 

Co to jest kalistenika?

Z dobrodziejstwa kalisteniki korzystali już starożytni grecy i rzymianie. Spartanie nie wiedzieli przecież co to sztangi, czy suwnice, dlatego siłę swoich mięśni mogli zawdzięczać wyłącznie tej metodzie ćwiczeniowej.

Samo pojęcie ,,kalistenika” łączy w sobie dwa starogreckie słowa: piękno (kallos) i siła (sthenos). Jest to jedna z najstarszych form treningowych i przez setki lat nie straciła ani trochę na skuteczności. Aktywnie angażuje praktycznie wszystkie mięśnie, doskonale rzeźbi ciało i znacząco podnosi wytrzymałość oraz koordynację ruchową. Czy można chcieć czegoś więcej?!

 

 

Od czego zacząć?

Dobrze jest zacząć od najbardziej podstawowych ćwiczeń, zwanych ,,wielką szóstką”:

  • Pompki – na wzmocnienie górnych partii ciała (pompki klasyczne, pompki przy ścianie, pompki z dźwignią, pompki na jednej ręce).
  • Przysiady – na wzmocnienie dolnych partii ciała (przysiady scyzorykowe, półprzysiady, przysiady nierówne, przysiady na jednej nodze).
  • Podciągnięcia – wzmacniają i rzeźbią mięśnie górnej części pleców (podciągania do pionu, podciągania do poziomu, podciągnięcia na jednej ręce).
  • Wznosy nóg – ćwiczą mięśnie brzucha (wznosy kolan, wznosu prostych nóg).
  • Mostek – wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe (mostek krótki, mostek na głowie).
  • Pompki w staniu na rękach – angażują mięśnie brzucha, mięśnie klatki piersiowej i ramion.

 

 

Najważniejsze rady dla początkujących

Kalistenika to pełna dowolność – zarówno co do miejsca treningu, ilości powtórzeń, jak i stopnia trudności wykonywanych ćwiczeń. Warto stopniowo zwiększać intensywność, a wyniki zapisywać, aby mieć pełną świadomość własnych postępów. Wielką zaletą kalisteniki jest możliwość ciągłego rozwoju i szansa na stawianie sobie coraz to nowych wyzwań, bez względu na to ile mamy lat i gdzie aktualnie się znajdujemy.