Energetyzująca moc Yerba mate

Herbata zielona, czarna, a nawet czerwona cieszą się obecnie dużą popularnością. A gdyby tak otworzyć się na coś bardziej egzotycznego? Oto dlaczego warto skorzystać ze skarbu jakim bez wątpienia jest Yerba mate.

 

Yerba mate przywędrowała do nas z Ameryki Południowej, gdzie znana jest szerzej jako ostrokrzew paragwajski. Największe uprawy tej rośliny znajdują się w Brazylii, Paragwaju, Urugwaju oraz Argentynie. Ze względu na swoje właściwości pobudzające, roślinę uznaje się za zdrowszą alternatywę kawy.

 

 

Czym naprawdę jest Yerba mate?

Yerba mate często określa się mianem herbaty, jednak nie jest to nazwa całkowicie poprawna. Ten brak precyzji może wynikać z faktu, że większość ciepłych, parzonych napojów zwykliśmy nazywać herbatą. Tymczasem Yerba to nic innego jak napar z ostrokrzewu paragwajskiego.

Mate ma dosyć specyficzny smak i nie sposób przygotować się na pierwsze spotkanie z tym napojem. Dlaczego? Ponieważ nic czego moglibyśmy się spodziewać nie jest w stanie odzwierciedlić rzeczywistości. Napar ma bardzo gorzki smak, dlatego trzeba stopniowo przyzwyczajać do niego swoje kubki smakowe.

 

Jakie właściwości ma Yerba?

Yerba mate oferuje wiele korzyści, o czym można przekonać się na własnej skórze pijąc napar regularnie:

  • Pobudza, nie podrażniając żołądka

  • Oczyszcza organizm

  • Zwiększa tempo przemiany materii

  • Poprawia odporność

  • Wspomaga proces trawienia

  • Daje długotrwałe uczucie sytości

 

Jak przygotowuje się napar?

Do przyrządzenia jednego napoju potrzebne jest naczynie ze specjalną rurką wyposażoną w sitko (bombilla). Około 75% objętości pojemnika można zalać wodą nawet do 6-7 razy, co pozwala sądzić, że yerba mate jest niezwykle ekonomicznym wyborem. Najważniejszą zasadą i równocześnie sekretem idealnie zaparzonej Yerby jest odpowiednia temperatura wody – nie powinna ona przekraczać 70-80 °C.