Jak przygotować domowe izotoniki?

Napoje izotoniczne są popularne wśród sportowców, ponieważ doskonale gaszą pragnienie i wyrównują poziom energii utraconej podczas ćwiczeń. Niestety, izotoniki dostępne w sklepach pełne są cukru, barwników i konserwantów. Dlatego najlepiej przygotować swój własny napój – tańszy i zdrowszy.

Stężenie minerałów w izotoniku jest równe stężeniu minerałów występujących w naszym organizmie. Dlatego napój ten wchłania się tak szybko, uzupełniając błyskawicznie ilość minerałów i witamin utraconych podczas intensywnego wysiłku. Należy jednak podejść do tego tematu z rozwagą: nie powinniśmy pić izotoników tak często jak wody. Najlepiej sięgać po nie dopiero po długim i wzmożonym treningu.

Przepis Nr#1

Potrzeba tylko 2 szklanek wody, soku z ćwiartki cytryny, 3 łyżek miodu i szczypty soli. Po połączeniu wszystkich składników, należy odstawić napój na kilka godzin.

Przepis Nr#2

Woda kokosowa, woda niegazowana, miód, limonka, truskawki i szczypta soli. Owoce i cytrusy pokroić w kostkę, a następnie dodać do płynów zmieszanych z pozostałymi składnikami. W lecie można dodać również kostki lodu.

Przepis Nr#3

Sok jabłkowy, pół cytryny, pół łyżki soli, 2 szklanki naparu z mięty, 2 łyżki miodu, 1 musująca tabletka magnezu. Taki izotonik nie tylko orzeźwi i ochłodzi, ale również ureguluje procesy trawienne.

Przepis Nr#4

2 szklanki wody, sok z ulubionego cytrusa (limonki, cytryny, pomarańczy), 2 łyżki nasion chia oraz listki mięty. Po połączeniu wszystkich składników napój należy odstawić na ok. 15-20 minut, aby nasiona chia napęczniały.