Grejpfrut, czyli słodko-gorzki smak odchudzania

Stojąc przed sklepowąłką z cytrusami w 9 na 10 przypadkach nie sięgniemy po grejpfruta. Zdecydujemy się raczej na słodką pomarańczę, orzeźwiającą limonkę lub klasyczną cytrynę. Warto się jednak przemóc, ponieważ pod gorzką fasadą grejpfrut kryje wiele cennych właściwości – także tych odchudzających!

Skuteczność diety grejpfrutowej

Grejpfrut to owoc niskokaloryczny – 100 gramów miąższu to tylko 40-50 kcal. Czerwony cytrus ma również niski indeks glikemiczny, dlatego po jego spożyciu będziemy się czuli syci jeszcze przez dłuższy czas. Lekko gorzkawy owoc (a zwłaszcza jego biała, wewnętrzna skórka) pobudzają przemianę materii, a zawarte w nim pektyny oraz błonnik oczyszczają organizm ułatwiając spalanie tkanki tłuszczowej.

Przyjmuje się, że osoba pragnąca zgubić nadprogramowe kilogramy, powinna spożywać połówkę grejpfruta po każdym posiłku.

Dobroczynne właściwości grejpfruta

Grejpfrut to bogactwo ważnych dla zdrowia składników. Wystarczy spożycie jednego owocu, by zagwarantować sobie 100% dziennej dawki witaminy C. Dodatkowo w grejpfrucie znajdziemy również witaminę A, witaminy z grupy B oraz potas i magnez.

Grejpfruty wpływają także dobroczynnie na serce: obniżają ciśnienie tętnicze oraz poziom ,,złego” cholesterolu, a także przeciwdziałają miażdżycy. Ponadto w grejpfrutach, zwłaszcza tych czerwonych, znajduje się duża ilość karotenoidów i likopenu, które działają jak bariera ochronna przeciwko miażdżycy i nowotworom.

Sposoby ,,przemycania” grejpfruta w posiłkach

Najwięcej zdrowotnych właściwości zawiera naringina, której najwięcej jest w białej błonce, tuż pod skórką grejpfruta. Dlatego podczas obierania owocu nie bądźmy zbyt skrupulatni, aby przypadkiem nie wyrzucić tego, co najcenniejsze.

Metody wkomponowania grejpfruta do naszej diety:

– Koktajl z grejpfruta (solo lub w towarzystwie innych owoców)

– Jako jeden ze składników w sałatce owocowej
– W postaci orze
źwiającego soku
– W towarzystwie ulubionej ryby