Quinoa w diecie – właściwości odżywcze

Quinoa – zwana również prosem boliwijskim – przywędrowała do nas aż z Ameryki Południowej. Jest podobna do ryżu lub kaszy, dlatego szybko znaleźliśmy dla niej praktyczne zastosowanie w naszych kuchniach. Quinoę pokochały także osoby odchudzające się, dostrzegając w niej pożywne i zdrowe uzupełnienie diety.

Właściwości komosy ryżowej

Quinoa pochodzi z tej samej rodziny co burak, czy szpinak. Występuje w trzech odmianach: białej, czarnej i czerwonej. W wielu kręgach nazywana matką zbóż, jest ceniona przede wszystkim za swoje właściwości:

– jest źródłem flawonoidów (przeciwutleniaczy) o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym
– posiada niski indeks glikemiczny i naturalnie nie występuje w niej gluten
– zawiera cenne witaminy: B1, B2, B6, E oraz żelazo, fosfor, mangan, kwas foliowy i magnez


Proso boliwijskie a odchudzanie

Quinoa to tzw. superfood, co oznacza, że posiada wiele składników odżywczych, które działają pozytywnie na nasz organizm. Proso boliwijskie zawiera w sobie skrobię oraz wysokowartościowe białko (szacuje się, że jedna porcja to prawie 15 g białka). Szczególnie to ostatnie pełni ważną rolę w spalaniu nadprogramowych kalorii.

Quinoa oferuje również wysoką zawartość błonnika, który odpowiada za uczucie sytości, przez co czujemy się pełni jeszcze na długo po posiłku i nie musimy sięgać po szybkie przekąski.

Sposoby przyrządzania quinoa

Quinoa przypomina wyglądem kaszę lub ryż, dlatego można ją śmiało wykorzystywać jako alternatywę dla tych produktów. Podana z warzywami smakuje równie dobrze co w wersji na słodko, np. z sezonowymi owocami. Uprażona quinoa dobrze komponuje się również z musli.

W celu przygotowania komosy ryżowej, należy opłukać ją, a następnie gotować przez ok. 15 minut. Inny sposób to delikatne zagotowanie wody, a następnie wyłączenie ognia i pozostawienie komosy pod przykryciem aż do napęcznienia.