Kiedy warto udać się do dietetyka?

Kiedy czujemy, że jedzenie, poza zaspokojeniem głodu, nie przynosi nam żadnych pozytywnych korzyści – to znak, że już czas skorzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego. I nie… wcale nie chodzi tutaj o internetową wyszukiwarkę!

Kto powinien skorzystać z porady dietetyka?

Istnieje wiele okoliczności, które mogą skierować nas do drzwi dietetyka:

Nadwaga – kiedy przez dłuższy czas nie potrafimy poradzić sobie samodzielnie z dodatkowymi kilogramami i stają się one uciążliwe dla życia oraz niebezpieczne dla zdrowia.

Niedowaga – gdy masa naszego ciała jest zbyt niska i brak nam odpowiedniej wiedzy co do tego, jak rozsądnie przybrać na wadze.

Wegetarianizm – przejście na dietę wykluczającą mięso wymaga wielu zmian żywieniowych. Dietetyk pomaga zastąpić brakujące składniki pożywienia, proponując inne rozwiązania.

Dezorientacja – niekontrolowany napływ informacji dotyczących diet, zdrowego odżywiania i ,,fit” produktów, może wprowadzić chaos w naszym życiu. Specjalista pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i nakierować na odpowiednią ścieżkę żywieniową.

Jak wybrać dobrego dietetyka?

Wybierając dietetyka należy zwrócić uwagę na jego wykształcenie – osoba po specjalistycznych studiach jest bardziej wiarygodna, niż ta która ukończyła 2-tygodniowy kurs. Ponadto, warto pamiętać o tym, że rzetelny specjalista nigdy nie zaproponuje nam diety ,,wyczarowanej z kapelusza”. Skuteczność w tym przypadku opiera się bowiem na jednostkowym podejściu, dopasowanym idealnie na naszą miarę.

Czego można spodziewać się po pierwszej wizycie?


Pierwsza wizyta u dietetyka opiera się na szczegółowym wywiadzie. Pacjent opowiada o tym co zwykle je, uwzględniając ilość oraz częstotliwość przyjmowania pokarmów. Warto przed wizytą u dietetyka przez co najmniej kilka dni prowadzić dziennik żywieniowy, aby móc przedstawić dokładny zapis naszego dotychczasowego jadłospisu. Dietetyk może zapytać również o stan zdrowia, aktywność fizyczną oraz produkty spożywcze, za którymi nie przepadamy.

Druga część wizyty obejmuje dokonanie dokładnych pomiarów. Przy użyciu specjalnej wagi, dietetyk sprawdza naszą masę ciała, zawartość wody i tłuszczu w organizmie oraz procentową objętość mięśni. Po tak szczegółowej analizie może zabrać się do rozpisywania szczegółowej – i przede wszystkim indywidualnej – diety.