Danie dnia – kasza!

Jest smaczna, łatwo dostępna i może stanowić bazę dla wielu różnych dań. Kaszę warto mieć w swojej kuchni, a przede wszystkim warto polubić się z nią już na stałe. Dlaczego?


Kasza stanowi bazę dla bardzo zróżnicowanych potraw – zarówno tych serwowanych na słodko, jak i tych podawanych na ostro. Oferuje nieskończenie wiele możliwości na przygotowanie dobrego dania, a ponadto – jest bardzo ważnym elementem dobrze zbilansowanej diety.

Kasza – czyli co?

Kasza to tak naprawdę nasiona zbóż, które występują w formie jadalnej. Obecnie istnieje wiele odmian kaszy. Do najbardziej popularnych zaliczamy:

– kaszę gryczaną – powstaje z gryki
– kaszę jęczmienną – powstaje z jęczmienia (doskonałe źródło błonnika)
– kasza jaglana – powstaje z prosa (nie zawiera glutenu)
– kuskus – powstaje z pszenicy durum (wysoko sycąca)

Kiedy warto sięgnąć po kaszę?

Kasza – jako posiłek powstały z pełnego ziarna – posiada wiele cennych składników odżywczych. Stanowi także bogate źródło błonnika, który jest niezmiernie ważny w procesie trawienia. Wszystkie kasze mają również niski indeks glikemiczny, dlatego doskonale sprawdzają się w jadłospisie osób na diecie lub cukrzyków. Produkt ten zalecany jest również osobom z podejrzeniem anemii, nadciśnieniowcom, a także wszystkim którzy cierpią z powodu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

Kasza – na zdrowie!

Kasza posiada znacznie więcej wartości odżywczych niż choćby makaron, czy ziemniaki. Dlatego warto stosować ją jako uzupełnienie zdrowego obiadu – już 100g wystarczy, by zaspokoić dzienną dawkę węglowodanów. Poza tym, kasze posiadają cały arsenał witamin: B1, B2, B6, E, a także żelazo, magnez, miedź i cynk.