Dlaczego warto prowadzić dziennik posiłków?

Dieta może zdziałać cuda – tak, co do tego nie ma wątpliwości! Należy spełnić ,,tylko” jeden warunek: ściśle się do niej stosować. Bo cóż nam po profesjonalnie ułożonym jadłospisie, jeśli w chwili słabości i tak sięgniemy po produkty z czarnej listy. Dlatego zamiast po raz setny zmieniać dietę, warto raczej zmienić podejście. Tym razem na pewno się uda!

Co to jest dzienniczek żywieniowy?

Jest to miejsce, w którym zapisujemy wszystkie spożyte przez nas posiłki. Możemy wykorzystać w tym celu komputerowy arkusz kalkulacyjny, specjalną aplikację lub zwykły, tradycyjny notes. Istotą prowadzenia dzienniczka żywieniowego jest przejęcie kontroli nad swoją dietą i szybka korekta ewentualnych błędów.

Jakie są zalety spisywania posiłków?

Bieżące notowanie spożywanych dań (a także napojów) posiada dwa zasadnicze atuty:

1# Chroni przed popełnianiem grzeszków – biorąc pod uwagę, że w dzienniku trzeba zapisywać WSZYSTKIE posiłki, na pewno zastanowimy się sto razy zanim zechcemy włożyć do ust coś niezdrowego.

2# Pozwala szybko wyłapać błędy – jeśli wydaje się nam, że wszystko robimy dobrze, ale waga wciąż stoi w miejscu, warto przyjrzeć się dokładniej swoim zapiskom. O wiele łatwiej schwytać winowajcę, jeśli mamy go na oku.

Posiadanie tak potężnych narzędzi pozwoli nam zbliżyć się do większej świadomości w odżywianiu. Ta z kolei jest niezwykle istotna zarówno w procesie odchudzania jak i w prowadzeniu zdrowego życia jako takiego.

Jak prowadzić dziennik posiłków?

Organizacja dziennika zakłada pełną dowolność – nikt przecież nie będzie sprawdzał i oceniał nas za sposób w jaki go prowadzimy. Jedyną zasadą jest tu systematyczność, ponieważ tylko regularne wpisy mają sens i pozwalają wychwycić wspomniane wcześniej błędy i zależności. Warto również robić podsumowania np. po każdym tygodniu, aby nie ograniczać się tylko do bezmyślnego notowania, ale także wyciągać pouczające wnioski.