Awokado w roli głównej – 3 pomysły na smaczne przekąski

Słyszy się o nim coraz więcej, ale dla wielu ludzi wciąż jest niczym egzotyczna zagadka. Warto ją jednak rozwikłać, ponieważ możemy zyskać szczuplejszą figurę oraz niższy cholesterol. A to tylko początek długiej listy zalet awokado…


Dużo tłuszczu=dużo zdrowia?

Fakty są takie, że awokado w ok.20-30% jest złożone z tłuszczów. Posiada też rekordową jak na owoc kaloryczność. Zanim jednak wybuchnie panika, należy uczciwie dodać, że są to zdrowe tłuszcze, które oferują całą masę odżywczych wartości.

Dlaczego warto jeść awokado?

Nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 oraz omega-6) zawarte w awokado wpływają bardzo korzystnie na nasz metabolizm. Dzięki temu proces odchudzania nabiera tempa, a my obserwujemy coraz mniejszy obwód pasa. Jakie jeszcze właściwości posiada awokado?

– Zwiększa pamięć i koncentrację
– Wspomaga odpowiedni rozwój płodu

– Obniża ciśnienie krwi

– Reguluje procesy trawienne

Warto dołączyć awokado do swojego jadłospisu, choćby ze względu na naturalną zawartość fitosteroli, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin i mikroelementów.


Jak wykorzystać awokado w kuchni?

Wymyślono już setki pomysłów na zastosowanie awokado w kuchni. Na co dzień można jednak skorzystać z trzech najprostszych:

1. Miąższ z awokado zastosować jako zamiennik dla masła, albo też pastę jedzoną np. z chlebem. Wystarczy skropić go cytryną, dodać odrobinę soli, lub innych przypraw – i gotowe!

2. Awokado może wystąpić również w roli farszu do ugotowanego jajka. Wydrążone żółtko należy połączyć z awokado i przyprawami, a następnie nałożyć z powrotem w puste miejsce.

3. Pokrojone w kostki lub plastry awokado doskonale sprawdza się także jako jeden z elementów sałatki. Pasuje do makaronów, warzyw i mięs, dodając do nich wyłącznie delikatną nutę smakową.

Warto pamiętać, że awokado wykazuje najlepsze właściwości w formie surowej. Na zdrowie!