Czy warto podejmować dietę oczyszczającą?

Zmęczenie, ciągły brak energii, kłopoty z koncentracją, a także osłabiona odporność – to efekty działania toksyn zalegających w naszym organizmie. Ich obecność może spowalniać metabolizm i skutecznie stopować zrzucanie wagi. Czy dieta oczyszczająca ułatwi pozbycie się tego problemu?

Skąd te zabójcze toksyny?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z trującymi toksynami. Często kojarzą nam się one z detergentami i dymem z komina. Tymczasem to prozaiczne czynniki takie jak stres, czy wysoko przetworzona żywność trują nas najbardziej. Organizm człowieka posiada co prawda zdolność oczyszczania się, ale jeśli bombardujemy go zbyt dużą ilością szkodliwych substancji, nie jest on w stanie nadążyć z ich wydalaniem.

Po co komu dieta oczyszczająca?

Podstawowym celem diety oczyszczającej jest usunięcie z organizmu toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Pozwala to uregulować metabolizm, przywrócić pełną witalność, czyli ogólnie rzecz biorąc – poprawić ogólną kondycję zdrowia. Dzięki temu można czerpać więcej przyjemności z każdego dnia, a dodatkowo znacznie szybciej zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Jakie są reguły detoksykacji?

Istnieje wiele odmian kuracji oczyszczających, większość z nich ma jednak wspólne filary:

– przyjmowanie dużej ilości płynów, aby wypłukać toksyny

– wykluczenie szkodliwych produktów spożywczych i napojów (przede wszystkim: fast-foody, cukry złożone, kawę, alkohol, posiłki ciężkostrawne, żywność chemicznie przetworzona)

wprowadzenie do jadłospisu zwiększonej ilości wartościowych produktów, dzięki którym możliwa jest szybsza regeneracja organizmu (zwłaszcza owoce i warzywa)


W bardziej rygorystycznych odmianach kuracji oczyszczającej, menu składa się wyłącznie z warzyw oraz soków warzywnych.

Aby dieta oczyszczająca przyniosła oczekiwane rezultaty, warto stosować ją przez co najmniej kilka-kilkanaście dni.