Dlaczego nie chudnę? – 3 ważne przyczyny

Podejmujesz decyzję o odchudzaniu i naprawdę mocno się starasz, ale waga stoi w miejscu. Zwalasz więc winę na geny, grube kości i inne (mniej lub bardziej) absurdalne powody. Tymczasem w 99% przypadków pies pogrzebany jest zupełnie gdzie indziej!

Jeśli podejmujesz wysiłek, a mimo to nadal nie chudniesz, warto poszukać przyczyny w sobie. Prawdopodobnie popełniasz błędy, które niweczą wszystkie twoje starania. Poznaj te najczęstsze, aby w przyszłości świadomie się ich wystrzegać:

1. Oczekiwanie ekspresowych rezultatów

W wielu przypadkach osoby podejmujące dietę lub treningi oczekują natychmiastowych efektów. 10 kg w tydzień, płaski brzuch w 48 godzin, i tak dalej. Takie podejście jest nieracjonalne i niezdrowe. Nawet jeśli z dnia na dzień przerzucimy się na sałatki i wodę, to w taki sposób nie można funkcjonować przez dłuższy czas. Tego typu głodówka staje się uciążliwa już po kilku dniach, a wtedy najczęściej rzucamy się bez opamiętania na wszystko co zakazane. I efekt jo-jo – wraz z nim zniechęcenie – murowane.


2. Monotonia

To prawda, że aktywność fizyczna jest kluczem do sukcesu każdej kuracji odchudzającej. Jeśli jednak ćwiczymy, warto robić to z głową. Stawianie wyłącznie na cardio może i jakieś efekty przyniesie, ale na pewno nie takie jakich byśmy pragnęli. Dlatego właśnie należy dbać o urozmaicanie treningów. Ćwiczeń siłowych nie wymyślono wyłącznie dla napakowanych osiłków. Warto dodać je do aktywności aerobowych, aby zbudować masę mięśniową i zyskać ładnie wyrzeźbione ciało.


3. Pozornie zdrowe przekąski

Często opychamy się produktami typu ,,light” licząc na to, że nie są one tuczące. Błąd! W wielu przypadkach takie pozornie dietetyczne przysmaki lub napoje, w rzeczywistości mają niewiele wspólnego z dietą. Zamiast więc sięgać po piątego fit-batonika, lepiej przygotować sobie zdrową sałatkę lub własnoręcznie przyrządzony, lekki smakołyk.

Mówi się, że błądzenie jest rzeczą ludzką, ale dobrowolne trwanie w błędzie jest rzeczą diabelską. Dlatego niedociągnięcia warto od razu likwidować, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. I pamiętajmy – kto pyta, nie błądzi. Oprócz ćwiczeń i diety nie zaszkodzi więc sięgnąć czasami do źródeł, by poznać zasady odchudzania także w teorii.