Solidne mięśnie brzucha – 3 najlepsze ćwiczenia

Mocny brzuch z wyraźnie zarysowanymi mięśniami może być ładną wizytówką, skutecznym wabikiem lub prawdziwym powodem do zazdrości. MOŻE, no właśnie… bo najpierw trzeba go mieć. Oto trzy skuteczne ćwiczenia, dzięki którym ,,może” zamieni się w ,,Wow! Ale brzuch!”.

1. KLASYCZNIE – brzuszki

Brzuszki są tak popularne, że metody ich wykonywania nie trzeba już nikomu tłumaczyć. Oprócz tradycyjnej wersji istnieje także wiele ciekawych wariantów tego ćwiczenia. Wśród nich znalazły się między innymi:

– brzuszki skośne – pozycja wyjściowa jest podobna, ale w tej odmianie zakłada się jedną stopę na kolano drugiej nogi i przy unoszeniu dotyka przeciwległym łokciem.

– brzuszki z nogami ugiętymi pod kątem prostym – dodano tutaj wariację polegającą na tym, że nogi zamiast opierać się o podłoże, znajdują się w górze i są ugięte są pod kątem 90 stopni.

– brzuszki z wyprostowanymi w górze nogami – w tym przypadku wykonujemy skłon do prostych, uniesionych nóg.


2. STATYCZNIE – deska

,,Deska” to potoczna nazwa dla podporu przodem na przedramionach. Jest to ćwiczenie, które wydaje się być bardzo lekkie i przyjemne – ale tylko do czasu. Prawidłowo wykonany plank potrafi nieźle dać w kość, ale dla rezultatów jakie przynosi – warto. To ćwiczenie pozytywnie wpływa na kręgosłup, ale przede wszystkim wzmacnia mięsień poprzeczny brzucha i efektywnie modeluje tą część ciała.

Aby dobrze wykonywać deskę należy pamiętać o podstawowych regułach: barki powinny znajdować się w tej samej linii co łokcie, mięśnie brzucha obowiązkowo napięte, a pośladki ani za wysoko, ani za nisko – najlepiej na tym samym poziomie co pięty i ramiona.

3. NA STOJĄCO – wykopy

To ćwiczenie działa zbawiennie nie tylko na nogi, ale także na nasze mięśnie brzucha. Z pozycji prostej wykonuje się kilkanaście wykopów do przodu jedną, a następnie drugą nogą. Ćwiczenie można urozmaicić wykonując wykopy do boków.

Powyższe ćwiczenia nie należą do skomplikowanych, ale posiadają bardzo wysoką skuteczność. Aby efekty pojawiły się jeszcze szybciej, do ćwiczeń warto dołączyć trening aerobowy.