Jak uniknąć efektu jo-jo?

Szybkie chudnięcie, wielka radość, a chwilę później – całkiem znienacka – nagły powrót wagi. Znasz ten scenariusz? Całkiem możliwe, ponieważ efektu jo-jo doświadcza nawet co 3 osoba, która rozpoczyna kurację odchudzającą. Co więc zrobić, żeby szczupłą figurą cieszyć się już na stałe?

,,Schudnąć to pestka. Najtrudniej jednak jest tę wagę utrzymać!” – taka opinia jest dość powszechna zarówno wśród osób, którym udało się zrzucić nadprogramowe kilogramy, jak i wśród tych, którzy nie mieli tyle szczęścia. Niestety, ludzie wykazują tendencję do popełniania wciąż tych samych błędów, a także obierania dróg na skróty. Stąd właśnie słynny, budzący powszechny postrach efekt jo-jo.

Efekt jo-jo polega na naprzemiennym chudnięciu i tyciu w powtarzających się cyklach. Jeśli w przeciągu 5 miesięcy od momentu uzyskania upragnionej wagi, kilogramy znów szybują w górę i przekraczają wartość 10% wagi osiągniętej – wtedy można już mówić o wystąpieniu jo-jo.

Pamiętaj o tym, jeśli chcesz ustrzec się przed efektem jo-jo:

– UMIAR to podstawa. Jeśli wraz z chwilą zakończenia restrykcyjnej diety rzucimy się jak wygłodniałe wilki na niezdrowe jedzenie i przekąski, nie wyjdzie nam to na dobre. Odbijanie sobie postu z nawiązką zawsze kończy się ponownym utyciem. Lepiej w takiej sytuacji balansować na jednym poziomie, bez odchyleń w jedną lub drugą stronę.

SIŁA NAWYKÓW. Jeśli wypracujemy nawyk spożywania 5 posiłków dziennie lub unikania cukru w herbacie, to po pewnym czasie będziemy już wykonywać te czynności bezwiednie. Legendy głoszą, że już w 21 dni można wyrobić nowe przyzwyczajenie. Warto spróbować, bo całkiem prawdopodobne, że poświęcając 3 tygodnie na naukę nowej rutyny, w przyszłości oszczędzimy sobie wiele nieprzyjemności i zawodu.

MĄDRE PODEJŚCIE. Jeśli odchudzanie rozpoczynamy z wiedzą, że jest to proces, a nie chwilowe wyzwanie, mamy znacznie większe szanse na zakończenie kuracji sukcesem. Bardzo ważne również, by wyznaczać sobie realne cele i konsekwentnie je realizować.

ĆWICZENIA. Ktoś może powiedzieć ,,Wielkie mi odkrycie Ameryki”, ale mimo wszystko jest to punkt, o którym zapominamy najczęściej. Tymczasem warto polubić sport, znaleźć swoją dyscyplinę i regularnie ją uprawiać. Zyska na tym nie tylko nasza waga, ale również zdrowie.

Efekt jo-jo może odbierać motywację do dalszego działania oraz nadzieję na to, że kiedykolwiek schudniemy. Pamiętając jednak o tych 4 filarach, zyskujemy większe prawdopodobieństwo, że tym razem jo-jo ominie nas szerokim łukiem. Powodzenia!