Bóle kolan po wysiłku – czy wiesz jak ich uniknąć?

 

Problemy ze stawami kolanowymi to dość częsta przypadłość. W grupie najwyższego ryzyka znajdują się wszyscy początkujący amatorzy sportu. Jakie są przyczyny i czy można temu zapobiec?

Skąd bierze się ból kolan?

Kontuzje związane z kolanami wynikają najczęściej z przeciążenia. Organizm przyzwyczajony do wieloletniego trybu kanapowca, w naturalny sposób protestuje, gdy z dnia na dzień chcemy przełączyć go na tryb ,,ultramaratończyk”. Na początku zawsze mamy dużo pokładów energii, które już pierwszego dnia każą nam robić wszystko dłużej, mocniej i częściej. Trzeba jednak pamiętać, że nie poparzymy się sportem tylko wtedy, kiedy będziemy dawkować go małymi łyżeczkami.

Poza nadmiernym obciążeniem, przyczyny mogą być też inne: nieprawidłowa technika, źle wyprofilowane obuwie, brak odpowiedniej rozgrzewki lub odpuszczanie rozciągania mięśni po treningu. Warto zadbać o te elementy, ponieważ to właśnie prewencja jest tutaj najważniejsza. Nie zaszkodzi również raz na kilka treningów odbyć ćwiczenia na miękkim podłożu (w przypadku biegania może to być np.trawa lub leśna dróżka).

Stało się – i co dalej?

Żaden sportowiec nie powinien bagatelizować bólu kolana. O ile delikatne, potreningowe bóle mięśni (zakwasy) są raczej niegroźne, o tyle przewlekły i uciążliwy ból jest już oznaką czegoś poważniejszego. Wtedy jako pierwsza pomoc mogą posłużyć okłady z zimnego lodu oraz maści bez recepty. Konieczne będzie także zarzucenie treningów na kilka dni, aby odciążyć obolałe miejsce. Jeśli żadna z tych rzeczy nie przynosi ukojenia, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który zbada kolano i wskaże dalsze kroki działania.

Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego czas poświęcony na odpowiednie ćwiczenia stabilizacyjne – zarówno na kolana jak i kręgosłup oraz pośladki – z pewnością nie będzie czasem straconym.

24-bole-kolan-po-wysilku-czy-wiesz-jak-ich-uniknac