Klata, plecy, barki – czyli 4 największe mity o siłowni

Wielkimi krokami zbliża się zima. Jest to czas, w którym na ścieżkach treningowych zostają już tylko najwytrwalsi, za to prawdziwe oblężenie przeżywają wszystkie siłownie. Zanim zdecydujesz się porzucić sport i zapaść w sen zimowy, przeczytaj najpierw dlaczego nie warto wierzyć w stereotypy dotyczące siłowni właśnie.

MIT PIERWSZY: Grunt to wycisnąć jak najwięcej powtórzeń

To bzdura. W treningu siłowym pierwszoplanową rolę odgrywa zawsze poprawna technika. Jeżeli nie przykładamy się do jakości wykonywanych ćwiczeń, to nie tylko pozbawiamy się oczekiwanego efektu, ale także narażamy swoje ciało na niepotrzebne kontuzje.

MIT DRUGI: Suple to podstawa

Suplementy i odżywki mogą stanowić uzupełnienie treningów, ale nigdy nie powinny być ich fundamentem. Zdecydowanie lepsze rezultaty można odnotować wskutek stosowania zbilansowanej diety, bogatej w białko i inne substancje ważne w procesie wzrostu mięśni.

MIT TRZECI: Siła vs zwinność

Wśród osób, które nie mają na co dzień styczności z siłownią panuje przekonanie, że trening siłowy spowalnia i odbiera zręczność. Nic bardziej mylnego. Pomimo, że w wyobrażeniach wielu ludzi siłownia to nadal fabryka ,,karków”, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Na siłowni pojawiają się sportowcy posiadający różne cele. Dla jednych ważny będzie ogólny rozwój ciała, inni z kolei skupią się wyłącznie na określonych partiach mięśni. Warto pamiętać, że mądrze ułożony trening siłowy nie stoi w opozycji do szybkości i zwinności. Wręcz przeciwnie – stymuluje odpowiednie mięśnie oraz włókna, wzmacniając przy tym całe ciało.

MIT CZWARTY: ,,No pain-no gain”, czyli bez bólu nie ma rezultatów

Lekkie napięcie mięśni może pojawić się czasami w trakcie intensywnego treningu lub przy podnoszeniach ciężarów. Jeśli jednak motto ,,no pain-no gain” zinterpretuje się zbyt dosłownie, można wyrządzić sobie fizyczną krzywdę.Popychanie się do przekraczania swoich granic jest dobrą cechą, ale umiejętność zatrzymania się, kiedy organizm krzyczy o przerwę jest jeszcze lepszą.

Obecnie siłownie posiadają bogate wyposażenie i są miejscem przyjaznym dla każdego amatora sportu: dużego, małego, płci żeńskiej i męskiej, kochającego cardio i nastawionego na budowę muskularnej sylwetki. Warto przekonać się o tym na własnej skórze odwiedzając w wolnym czasie jedną z okolicznych siłowni.

23klataplecybarki-czyli4najwikszemityosiowni-txt