Wieczorna dieta – jak powinna wyglądać?

Obfite posiłki, które serwujemy sobie na wieczór mają bezpośredni wpływ na jakość naszego snu oraz – przede wszystkim – na naszą figurę. Układ pokarmowy też potrzebuje regeneracji, dlatego nie powinniśmy go przeciążać późnymi i kalorycznymi kolacjami. O jakich potrawach mowa?

Ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Później wkraczamy już w strefę spowolnionego metabolizmu. Oznacza to, że przyjęte przez nas kalorie odkładają się tu i ówdzie w postaci fałdek tłuszczu.

Kolacja: Składniki zakazane

Z wieczornej sjesty należy wykreślić produkty takie jak: makaron, czerwone mięso, czy alkohol. Pizza, słone przekąski i fast-foody – dania ściśle kojarzone z nocnymi spotkaniami – także powinniśmy omijać szerokim łukiem. To samo dotyczy potraw smażonych oraz słodkiich deserków, które są głównymi sprawcami nadprogramowych kilogramów. Warto uważać także na owoce – wraz z ich spożyciem dostarczamy do krwi dużą ilość cukru, którego poziom szybko opada. Konsekwencją tego jest wzmożony apetyt i nocne podjadanie

Kolacja: Składniki polecane

Skoro wiemy już co znajduje się na zakazanej liście, najwyższy czas, by poznać składniki zdrowej, dietetycznej kolacji. Otóż w trakcie ostatniego posiłku najlepiej sięgnąć po: ciemnoziarniste pieczywo, chudy nabiał (jogurt naturalny, kefir, twaróg), ryby morskie, chude mięsa (drób), warzywa o niskiej zawartości błonnika (ogórki, kiełki).

Kolacja powinna być niewielkim i lekkostrawnym daniem. W momencie rozterki warto zawsze przypomnieć sobie stare powiedzenie: ,,Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”. To doskonale ukazuje malejące proporcje każdego z kolejnych posiłków i warto się ich trzymać na co dzień.

20wieczornadieta-jakpowinnawyglda