Jak stawiać pierwsze kroki z jogą?

Faktem jest, że joga nie dorównuje zumbie w energetycznej atmosferze. Daleko jej też do ogromu adrenaliny, fundowanej przez ściankę wspinaczkową. Jest jednak absolutnie skuteczna – co od 5 tysięcy lat zgodnie potwierdzają kolejne pokolenia joginów.

Joga to coś więcej niż zestaw ćwiczeń na określoną grupę mięśni. U jej podwalin leży założenie, że umysł i ciało człowieka są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego regularne uprawianie jogi pozwala uzyskać zdrową i odprężającą równowagę.

Jak zacząć?

Większość osób swoje pierwsze kroki w jodze stawia podczas specjalnych zajęć i pod okiem specjalistów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ćwiczyć także samemu w domowym zaciszu. Aby utrzymać odpowiedni poziom motywacji i nie zniechęcić się zbyt szybko, warto rozpocząć od 15 minut ćwiczeń dziennie. Kiedy opanujemy podstawowe ruchy, możemy stopniowo zwiększać czas oraz zakres pozycji. W przypadku jogi nie chodzi bowiem o ilość powtórzeń, ale o dokładność wykonywanych figur.

Jak joga wpływa na ciało?

Patrząc przez pryzmat fizyczności – joga sprawia, że ciało staje się mocniejsze i bardziej elastyczne. Poprawia się równowaga oraz koordynacja ruchowa, z czasem zaczynają ustępować także bóle głowy, bóle kręgosłupa oraz wszelkie inne dolegliwości spowodowane ciągłym napięciem mięśni.

Jak joga wpływa na umysł?

Natomiast z punktu widzenia umysłu, joga uwalnia nas od stresu i relaksuje. Osoby, które regularnie uprawiają jogę mogą się pochwalić wysoką koncentracją oraz umiejętnością radzenia sobie z trudnymi emocjami. Joga ofiaruje również poczucie wewnętrznego spokoju, który rzutuje na pozostałe aspekty naszego życia. Dlatego znaczna większość osób praktykujących jogę decyduje się na zdrowy styl życia, w tym także zdrowe odżywianie.

yoga-1714757_1280