Czy już wiesz jak uchronić się przed kontuzją?

Bezpieczeństwo to podstawa – niezależnie od tego, czy sportem zajmujemy się profesjonalnie czy okazjonalnie. Dlatego lepiej zawczasu przyswoić kilka reguł, niż później miesiącami leczyć bolesne kontuzje.

Zwichnięcia, otarcia i nadwyrężenia zdarzają się nawet zawodowcom. Nie wynaleziono dotychczas magicznego sposobu, by całkowicie uchronić się przed kontuzjami, ale przestrzegając 3 podstawowych zasad można znacznie obniżyć to ryzyko:

1. Rozgrzewka

Wielu początkujących sportowców zapomina o rozciągnięciu się przed wykonaniem treningu. Tymczasem rozgrzewka pozwala naszemu ciału przygotować się przed szokiem jaki chcemy mu zafundować. 10-15 minutowe ćwiczenia rozciągające powinny angażować jak największą grupę mięśni i podnieść nieco temperaturę ciała.

2. Technika

Technika jest zawsze nadrzędna względem ilości powtórzeń oraz długości wykonywania danego ćwiczenia. Przyłożenie się do tego JAK realizujemy trening pozwoli uniknąć wielu kontuzji. Jeśli brak nam pewności co do sposobu wykonywania konkretnego ćwiczenia, możemy udać się po radę do profesjonalnych instruktorów lub poszukać odpowiedzi w internecie. Nie zaszkodzi także regularne wykonywanie treningów izometrycznych i stabilizujących.

3. Cool down i odpoczynek

Ostatni etap to wyciszenie organizmu i stretching. O tych podstawowych elementach treningu należy pamiętać ZAWSZE. Tak samo jak o regeneracji, która daje mięśniom czas na wytchnienie i przygotowuje nasze ciało do kolejnego wysiłku.

Profilaktyka jest kluczowa, jeśli chcemy czerpać przyjemność z treningów przez długie lata. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na rozgrzewkę, prawidłową technikę oraz cool down na pewno bardzo nam w tym pomoże.

18czyjuwieszjakuchronisiprzedkontuzj