Czym chłodzić się w największe upały?

Kiedy za oknem skwar, a w zasięgu wzroku nie ma morza, ani nawet basenu, pozostaje już tylko jeden ratunek – napoje orzeźwiające. Im łatwiejsze i szybsze do przyrządzenia tym lepiej.  A jeśli do tego będą jeszcze zdrowe i niskokaloryczne? Brzmi jak raj na ziemi!

Warto poznać kilka smacznych i dietetycznych opcji, by w gorące dni móc bez żalu zastąpić nimi niezdrowe napoje. Poniższe propozycje nie tylko gaszą pragnienie, ale także – co równie ważne – długotrwale nawadniają organizm.

Lemoniada z rabarbarem

Nic tak nie orzeźwia jak zmrożona lemoniada. A co powiecie na lemoniadę ze słodko-kwaśnym rabarbarem? Taki napój jest z pewnością zdrowy, a do tego doskonale smakuje.

Składniki potrzebne do przygotowania 1 dzbanka takiej lemoniady:

– Woda mineralna lekko gazowana

– Cytryny

– Rabarbar

– Kostki lodu

– Cukier trzcinowy bądź ksylitol

– Mięta

Sposób przygotowania: Mus z zagotowanego rabarbaru, cytryny i cukru studzimy, a następne dodajemy kostki lodu, cytrynę w plastrach oraz miętę.

Mrożona herbata zielona

O tym, że zielona herbata jest zdrowa nie trzeba przekonywać nikogo. Zazwyczaj jednak ten napar kojarzony jest z jesienno-zimowymi wieczorami. Niepotrzebnie! Zielona herbata w wersji na zimno jest tak samo smaczna, a przy tym nadal zachowuje swoje dietetyczne właściwości.

Składniki potrzebne do przygotowania 1 dzbanka zmrożonej herbaty:

– Woda mineralna

– Zielona herbata liściasta/w torebkach

– Cukier trzcinowy/ksylitol

– Cytryna

– Mięta

– Kostki lodu

– Opcjonalnie: Limonki

Sposób przygotowania: Lekko przestudzony napar z zielonej herbaty zalewamy wodą i wyciśniętym sokiem z cytryny. Do tak przygotowanej mieszanki dodajemy pozostałe składniki.

Aqua fresca z ogórkiem

Aqua fresca to napój chłodzący, który przywędrował do nas prosto z Meksyku. Można go przygotować z różnych owoców i warzyw, ale najbardziej orzeźwiająca wersja to właśnie ta z ogórkiem.

Składniki potrzebne do przygotowania 1 dzbanka tej odmiany Aqua fresca:

– Ogórek

– Limonka

– Cukier trzcinowy/ksylitol

– Woda

– Mięta

– Kostki lodu

Sposób przygotowania: Kawałki ogórka blendujemy z wodą, a następnie dodajemy cukier, lód i sok z limonki. Całość dekorujemy miętą.

Smacznego!

13Czymchodzisiwnajwikszeupay