4 nawyki żywieniowe, które powinien znać każdy

,,Jedz 5 posiłków dziennie”, ,,Pij przynajmniej 1,5 litra wody”, ,,Unikaj słodyczy” – te zasady diety odchudzającej znamy już na pamięć. Przestrzeganie ich jest bardzo ważne, ale niewystarczające, jeśli oczekujemy regularnego i widocznego spadku wagi. Jakie nawyki żywieniowe warto wdrożyć do swojego życia, aby faktycznie chudnąć?

Nic dziwnego, że zaczynamy czuć się zagubieni, skoro każdego dnia dociera do nas tyle różnych informacji na temat zdrowej diety. Nie warto zadręczać się nimi wszystkimi, bo odchudzanie to nie restrykcje i żelazne reguły, ale raczej dobre zwyczaje, z którymi trzeba się zaprzyjaźnić:

1. Warzywa? – zawsze i wszędzie.

Będąc na diecie redukcyjnej nie unikniemy warzyw, dlatego warto je polubić. Szczególnie cenne są te, które można spożywać na surowo, a więc: pomidor, ogórek, rzodkiewka, papryka, seler i marchewka. Do przyrządzenia na parze lub ugotowania nadają się z kolei: szpinak, kalafior, szparaga i cukinia. Warzywa są cenne dla osób odchudzających się, ponieważ dostarczają błonnika, składników mineralnych oraz witamin, a przy tym mają bardzo niewiele kalorii.

2. Owoce? – Koniecznie! – ale tylko w pierwszej połowie dnia.

Dieta wyszczuplająca kojarzy nam się głównie z owocami, i słusznie. Są one źródłem wielu witamin i w naturalny sposób zastępują nam niezdrowe słodycze. Należy jedynie pamiętać, by owoce uwzględniać wyłącznie w pierwszych posiłkach codziennego menu. Zawarte w nich cukry proste (fruktoza i sacharoza) są łatwo przyswajalne rankiem i w południe, jednak w późniejszych porach dnia wzrasta prawdopodobieństwo, że zostaną one zamienione w tłuszcz (tempo naszego metabolizmu zwalnia).

3. Tłuszcze – tylko w dobrych proporcjach.

Tłuszcze to bardzo ważny składnik zdrowego żywienia, ale trzeba dobierać odpowiednie proporcje, aby dostarczyć sobie energii i spalić zbędną tkankę tłuszczową. Warto sięgać po tłuszcze nienasycone (ryby, siemię lniane), jednonienasycone (orzechy i oliwa z oliwek) oraz tłuszcze wielonienasycone z zachowaniem szczególnej ostrożności (najlepiej olej kokosowy, a jak najmniej tłuszczów zwierzęcych typu smalec, boczek, tłuste mięsa).

4. Nabiał? – zobacz jaki warto.

Mleko krowie jest dla człowieka ciężkostrawne, dlatego powinniśmy zredukować jego ilość w jadłospisie lub zastąpić je mlekiem roślinnym. Bez obaw można jednak spożywać mleczne produkty fermentowane, takie jak kefir, jogurt naturalny, czy twaróg. W procesie ich tworzenia dochodzi bowiem do fermentacji, która sprawia, że produkty te stają się lepiej przyswajane przez nasz organizm.

12 nawyki zywieniowe