Euforia na zawołanie – jak to zrobić?

Satysfakcja, uśmiech na twarzy, przyjemne pobudzenie – wszystkie te pozytywne odczucia można sobie zafundować za darmo i w zupełnie naturalny sposób. Oto kilka metod, które uwolnią falę endorfin, zwanych (nie bez powodu) hormonami szczęścia.

Czym są endorfiny?

Endorfiny to hormony, które wytwarzane są głównie w ośrodkowym układzie nerwowym. Wpływają one na poziom odczuwania bólu, dlatego często mówi się, że są wewnętrzną morfiną. Poza tym, sterują gospodarką hormonalną, stabilizują pracę układu krążenia, a także regulują odporność i nastrój. Endorfiny nazwano potocznie ,,hormonami szczęścia” ponieważ oddziałują na organizm od wewnątrz wyzwalając przy tym uczucie radosnego uniesienia.

Co pomaga nam w produkcji endorfin?

Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas jest zdolny do produkcji endorfin. Co ważniejsze – istnieje kilka prostych i sprawdzonych sposobów, dzięki którym każdy dzień może być przepełniony niczym nieograniczoną radością:

– Aktywność fizyczna

Wiadomo, że sport to zdrowie, ale dopiero, gdy zaczynamy ćwiczyć regularnie okazuje się, że sport to także szczęście. Nie trzeba wcale zdobywać medali i być na najwyższym szczeblu podium, żeby poczuć wszechogarniającą rozkosz i satysfakcję. Czasami wystarczy tylko krótki trening: półgodzinny bieg, zajęcia aerobiku, czy wycieczka rowerowa. Aktywność fizyczna daje zastrzyk pozytywnych emocji i doładowuje energią, nawet pomimo początkowego uczucia zmęczenia. Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do endorfin, dlatego po pewnym czasie zaczyna się sam ich domagać. To kolejny powód, dla którego warto zaangażować się w regularne treningi.

– Taniec

Taniec to uczta dla zmysłów, ale także źródło wielkiej uciechy. Odpowiedzialne są za to elementy takie jak: dźwięk, ruch oraz uczucie wolności towarzyszące poruszaniu się do rytmu muzyki. Taniec pozwala zaprzyjaźnić się z własnym ciałem i w pełni go zaakceptować. Dlatego warto od czasu do czasu włączyć ulubiony przebój i dać się ponieść melodii.

– Jedzenie

Uczucie, które pojawia się za każdym razem po zjedzeniu kostki czekolady to właśnie efekt działania endorfin. Udowodniono, że nawet niewielkie ilości tego słodkiego specjału są w stanie wywołać uczucie radości oraz przeciwdziałać depresji. Podobny błogostan można osiągnąć dzięki ostrym przyprawom takim jak np. chilli.

11# Euforia na zawo+éanie - jak to zrobi¦ç (FILEminimizer)