Wszystkie sekrety bezglutenowej diety

Dieta bezglutenowa – termin powszechnie znany, jednak dla wielu nadal zbyt mglisty. Kojarzona często z restrykcjami i wyrzeczeniami, ostatnio coraz modniejsza wśród celebrytów. O co tak naprawdę chodzi z dietą pozbawioną glutenu oraz kto może, a kto powinien ją stosować?

Gluten to białko roślinne, które występuje głównie w ziarnach pszenicy, żyta i jęczmienia. Wykluczenie z diety składników zbożowych obowiązuje przede wszystkim osoby z celiakią, a także wszystkich uczulonych na gluten.

Czarna lista bezglutenowców

W pierwszym szeregu zakazanych produktów są wszelkie oczywiste przetwory zbożowe, a więc: pieczywo, makarony, płatki, mąki, kasze (m.in kasza manna, kasza pęczak). Na półkach sklepowych czai się jednak wiele innych, nieco mniej wyrazistych przykładów. Które z nich powinno się omijać szerokim łukiem będąc na diecie bezglutenowej? W szczególności gotowe sosy, zupki w proszku, herbatniki, wafle, drożdżówki, ketchupy, parówki oraz piwo.

Wykluczenie glutenu ze swojego menu nie jest zadaniem łatwym, dlatego warto pochylić się nieco dłużej nad czytaniem etykiet. Z czasem odpowiednie zastępniki będą same przychodzić do głowy, a dania staną się coraz bardziej zróżnicowane.

Produkty przyjazne bezglutenowcom

Przechodząc na dietę bezglutenową trzeba zaprzyjaźnić się z produktami takimi jak: ryż, quinoa, ryby, niepanierowane mięso, mleko, jogurt naturalny, maślanka, kefir, nieprzetworzony ser biały i żółty, owoce (zarówno świeże jak i mrożone), dżem, herbata, kawa.

Warto trenować przyrządzanie potraw bezglutenowych w domowych warunkach. W ten sposób zyskujemy absolutną pewność co do ich składu. Obecnie w internecie można znaleźć wiele łatwych przepisów zarówno na przysmaki jak i bardziej skomplikowane potrawy. Naprzeciw bezglutenowcom wychodzą także sklepy, w których pojawia się coraz więcej artykułów oznaczonych przekreślonym kłosem (bez glutenu).

Gluten a odchudzanie

Wykluczenie z diety glutenu pomaga w odchudzaniu – przekonuje dr William Davis. Według amerykańskiego kardiologa produkty z pełnych ziaren zbóż znacznie podnoszą cukier we krwi i w konsekwencji prowadzą do magazynowania tkanki tłuszczowej. Dieta bezglutenowa eliminuje puste kalorie i może stać się milowym krokiem ku zdrowszemu, bardziej świadomemu odżywianiu.