Czemu trzeba polubić TRX?

Kiedy podnoszenie ciężarów staje się przykrą rutyną, a kolejne serie brzuszków chwilowo nie wywołują stanu uniesienia, oznaczać to może tylko jedno – najwyższy czas, żeby zaprzyjaźnić się z treningiem na taśmach TRX.

Żołnierska wytrzymałość

Ćwiczenia TRX (zwane także ćwiczeniami w podwieszeniu) oryginalnie zostały wymyślone dla żołnierzy, przez byłego komandosa z amerykańskiej jednostki Navy SEALs. Jego pomysł na trening okazał się na tyle wygodny i efektywny jednocześnie, że szybko zaadaptowano go przez zawodowych sportowców, trenerów fitness, a w końcu także zapalonych amatorów sportu. Idea, która od początku przyświecała temu wynalazkowi to zaoferowanie lekkiego i poręcznego sprzętu, który z powodzeniem będzie można przetransportować oraz wykorzystywać w najróżniejszych warunkach. Biorąc pod uwagę popularność jaką w ostatnich latach zyskały liny TRX, można powiedzieć, że Randy Hetrick osiągnął swój cel. A dzięki temu, każdy kto chciałby poprawić swoją sprawność fizyczną, wypracować stabilizację i wyrzeźbić ciało – może osiągnąć swój.

Jak skutecznie pociągać za liny?

Osoba obserwująca z boku trening w podwieszeniu może uznać, że nie jest to nic skomplikowanego. W rzeczywistości jednak ćwiczenia z użyciem TRX wymagają odpowiednio wysokiej wytrzymałości mięśni oraz nienagannej techniki. Podczas takiego treningu nie jest możliwe odseparowanie pojedynczej grupy mięśni, ponieważ w trakcie ćwiczeń do aktywności pobudzane jest niemalże całe ciało. Obciążeniem w tym przypadku nie są hantle, lecz siła grawitacji i własny ciężar. Ćwiczyć można na stojąco oraz w pozycji leżącej, za sprawą zakładek na stopy. Istnieje ponad 200 kombinacji różnych ruchów z użyciem TRX, dzięki czemu ten trening nigdy się nie znudzi.

Czym może mnie przekonać TRX?

Ćwiczenia z użyciem linek TRX mogą stanowić wstęp do treningu właściwego, lub stanowić główną formę aktywności. Teoretycznie to tylko 2 taśmy i drążek, ale w praktyce dają szerokie spektrum możliwości zarówno dla mniej jak i bardziej zaawansowanych osób. Trening w podwieszeniu poprawia równowagę, rzeźbi mięśnie i wyszczupla sylwetkę bez niepotrzebnego obciążania kręgosłupa oraz stawów. Jest jeszcze dobra informacja dla domatorów – ćwiczenia z linami można wykonywać w dowolnym miejscu za sprawą ławego montażu i demontażu. Warto przekonać się jakie opcje oferuje TRX, choćby po to, by zerwać z treningową rutyną.